Dialog
Автор

DX вырашыў пажартаваць і даслаў ліхтарыкі і зарадкі 2мя рознымі пакункамі, такім чынам у мяне на руках ліхтарык, аккі на 18500 2300Mah з абаронай ад перазараду але няма чым гэта ўсё зараджаць, спачатку была ідэя зрабіць зарадку з кампутарнага БП бо там ёсць стабільныя 3.3v але потым высьвятлілася, што зараджаць гэтыя акамулятары трэба з токам 1/2 ад ёмкасці што значна менш чым можа даць БП.

Цяпер у мяне ёсць 2 ідэі
1) зрабіць зарадку ад USB кампа бо яно аддае 500Mah але 5в і давядзецца ставіць рэзістар.
2) ёсць старая зарадка на 3.7V 800Mah можна зараджаць пры дапамозе яе.

У абедзьвух выпадках прыйдзецца кантраляваць зарадку па току пры дапамозе мультіметра. Як варыянт проста разлічваць час зарадкі сыходзячы з ёмкасці і тока зараду.

Пытанне ў тым ці рабіў хтосці штосці падобнае?

Резистор от конденсатора отличаете? Паяльник знаете с какой стороны держать?
Если да, то можно говорить дальше, иначе закончится плачевно.
Простейшая схема состоит из токоограничительного мощного резистора и после него стабилизатора напряжения 4, 2 вольта на LM317 или 1084. Вместо резистора можно подобрать лампочку, тогда по ее свечению будет виден процесс заряда.

в ПДФ-ах макс ток заряда указывают = 1С
заряжать можно любым от >0 до 1С

Цитата сообщения от _k_amar отправленного 29 Мар, 2012 в 11:27

заряжать можно любым от >0 до 1С

ну дык я про тоже
но тс хочет именно 0.5С

а блин прошу прощения
неправильно понял написанное тс

Цитата сообщения от _k_amar отправленного 29 Мар, 2012 в 11:27

в ПДФ-ах макс ток заряда указывают = 1С
заряжать можно любым от >0 до 1С

Крайне желательно кроме зарядного тока контролировать и напражение на банке.
4.2 V. максимум, если не ошибаюсь.
Встроенная защита, говорят, может иметь значительный разброс и по максимуму и по минимуму...

ну если уже лезть в полемику как нужно, и что есть фен-шуй,..
то температуру банки тоже контролировать не мешало бы, при прочих равных :|)

Alex007 ну я например отличаю... да и рук из нужного места.может есть какая схема?а о ничего в нете толкового не нашел

Цитата сообщения от nemo отправленного 29 Мар, 2012 в 14:58

Alex007 ну я например отличаю... да и рук из нужного места.может есть какая схема?а о ничего в нете толкового не нашел

Вечером скину схему.

Dialog
Автор
Цитата сообщения от alex007 отправленного 29 Мар, 2012 в 11:12

Резистор от конденсатора отличаете? Паяльник знаете с какой стороны держать?
Если да, то можно говорить дальше, иначе закончится плачевно.
Простейшая схема состоит из токоограничительного мощного резистора и после него стабилизатора напряжения 4, 2 вольта на LM317 или 1084. Вместо резистора можно подобрать лампочку, тогда по ее свечению будет виден процесс заряда.

Мне не трэба рабіць насамрэчную зарадку, мне трэба "пратрымацца да сьвітанку" г.зн. да таго часу як прыйдуць зараднікі з DX

Таму трэба максімум прасты. Я увогуле планую панізіць напругу да 3.7в з зарадкі ад сотавага і зараджаць вылічваючы прыкладны час зарадкі паралельна кантралюючы ток мультіметрам, сёння увечары паспрабую спаяць.

Пытанне ў чым, калі я напрыклад буду зараджаць токам 3V а працоўная напруга акка 3.7 ён зарадзіцца да намінальных 3.7 ?

Тыя зарадкі, што прадаюцца зараджаюць увогуле на максімальных 4.2

[/img]

Можна яшчэ спаяць вось такую штуку, якая пры зарадке акка да 4.2 v будзе адлучаць зарадку (праўда адсодкаў 30 акк не дабярэ) але для схемы трэба падабраць дэталі, а ў гэтым я не асабліва разумею. Напрыклад не разумею чаму тут розныя транзістары калі можна было выкарыстоўваць аднолькавыя, схема ж сіметрычная.

Dialog
Автор
Цитата сообщения от alex007 отправленного 29 Мар, 2012 в 23:13

И всё же дождитесь зарядки с ДХ.

Навошта? Ёсць спецыфікацыя якая кажа, што зарадка ад 20 да 70% мажліва токам 4.2V 0.5-1С справа толькі ў рэалізацыі.

Dialog
Автор
Цитата сообщения от mаhmud отправленного 30 Мар, 2012 в 04:15

если хочешь, могу нарисовать схемку родного зарядного

Наколькі я ведаю дэталі на такое зараднае будуць каштаваць больш за цалкам завадское зараднае.
Ды і часу ехаць на жданкі няма. Але калі праз месяц яно не прыйдзе я вярнуся да цябе)