PALESSE'2009. Традыцыйная жнівеньская велавандроўка. 14 – 16 жніўня 2009 г

Heritage
Автор

Усім прывітанне! І тым, хто удзельнічаў у жнівеньскіх вандроўках Палессе2007 і Палессе2008 (памятаеце: жнівеньская цёплая ноч, электрычка ў 0:53 з Інстытуту Культуры, вагон запоўнены веламі і заплечнікамі, неспакойны сон на няўтульных сядзеннях…). І тым, хто хоча далучыцца да вывучэння неабсяжных, казачных прастораў, завуцца якія Палессем.
Запрашаю далучыцца да трэцяй штогадовай вылазкі на абшары Беларускага Палесся. Як і заўсёды, наш шлях будзе багаты на арыгінальныя помнікі драўлянага і мураванага дойлідства, напоўнены каларытам палескіх мястэчак і вёсак, веліччу даўно пакінутых сядзібаў і паркаў. Нас чакае хараство палескіх дубраў, прахалода рэк і азёр, звілістыя пясчаныя дарогі сярод водару сасновых сонечных лясоў.
Для тых, хто дужа заняты ў пятніцу і не зможа паехаць разам з усёй групай, прадугледжана працэдура далучэння да групы ў суботу раніцою:)))

Транспартнае вырашэнне маршруту наступнае:
Для першай групы: 13 жніўня, цягнік №, 307 Смаленск – Брэст, адпраўленне 22:48 з Менску-Пасажырскага. Едзем да станцыі "Драгічын". У 6:47 мы на месцы і пачынаем свой маршрут.
Для даганятых: 14 жніўня той жа цягнік (цягнік №, 307 Смаленск – Брэст, адпраўленне 22:48 з Менску-Пасажырскага), да станцыі "Янаў-Палескі". Далей праехаць 14 км і сустракаемся на пароме (глядзі мапу ў аттачы).

Білеты набываць будзем усе разам. Мы акупіруем адну ці некалькі ячэек (так і карціць напісаць вагонаў :) гэтага цягніка, велы закінем на трэцюю паліцу. І праблем ня будзе!

Увага! Пры перавозцы ў пасажырскім цягніку веласіпед павінен быць разабраны (знята пярэдняе кола) і зачахлёны (накрыты тэнтам ад намёту).

Для пачатку прапаную ўспомніць некаторыя моманты мінулых падарожжаў па Палессю.

Першае адбылося ў 2007 годзе, ініцыятарам, арганізатарам і ідэйным кіраўніком была Настасся, якая зараз вельмі ад нас далёка – у Мурманску. Маршрут пачынаўся ў Івацэвічах, вёў на поўнач да Косаўскага, Ружанскага палацаў, затым паварочваў на поўнач, праз ваенны палігон (Зыбучыя Пясчаныя Дарогі Палесся, Якія Высмоктваюць Апошнія Сілы і Зводзяць З Розуму Каго Заўгодна) да возера Сялец. Далей праз Бярозу кіраваўся ўглыб Палесся да Моталя. Ноч на беразе возера і марш-кідок па меліяраванай спякотнай пустыні да чыгункі. Некаторыя шчасліўчыкі засталіся яшчэ на ноч і адпачывалі на возеры Бабровічскае. Насычанасць і нялёгкасць вандроўкі адзначылі ўсе.

Дняпро-Бугскі канал :)

Нарушение п3.4.2 правил форума
Miкола

Другое падарожжа прывяло да Жабінкі. Патрапіўшы адразу пад залеву і ўмакрэўшы, мы не страцілі аптымізму і рушылі далей, на цудоўнае возера Любань (не абыйшлося і без пяскоў). На наступны дзень, павялічыўшыся амаль удвая, група пераадолела ўсе цяжкасці кіламетраў, некалькі разоў пакупаўшыся ў Дняпро-Бугскім канале. Пасля таямнічага начлегу пад амаль поўным месячным зацьменнем і завываннем ваўкоў (ці ваўкалакаў?) удалечыні, светлай раніцай мы рушылі да Бярозы на чыгунку.
Фоты з падарожжаў пазней. Пакуль не адсылаюцца… (Y)

Heritage
Автор
Цитата сообщения от buzzсосk отправленного 23 Июл, 2009 в 22:29

Цi возьмеце чалавека без вопыту шматдзёнак?

Салют!
Увогуле я не стаўлю ніякіх патрабаванняў да ўдзельнікаў. Такі склаўся ў нас фармат - усе жадаючыя :) Але ты сам павінен разумець, што цябе аднаго ўся каманда чакаць не будзе ў выпадку калі ты стомішся ці скажаш: "я больш не магу я пайду пешшу!!! ці проста лягу ;D Я спадзяюся, ты ўпэўнены ў сваіх сілах і ў сваёй вынослівасці. калі так - velcom to Palesse!

Цитата сообщения от buzzсосk отправленного 23 Июл, 2009 в 22:29

Цi возьмеце чалавека без вопыту шматдзёнак?

ўвогуле пакуль ёсць час раю патрэніравацца, пракаціць там 40-50-60-70-80-90-100-110-120-130....1130....кіляметраў... |-))

Дзякуй!
Маршрут мяне зацiкавiу дужа.Калi усё атрымаецца(з выхаднымi, палаткай), то еду з вамi.

Цитата сообщения от heritage отправленного 23 Июл, 2009 в 22:37
Цитата сообщения от buzzсосk отправленного 23 Июл, 2009 в 22:29

Цi возьмеце чалавека без вопыту шматдзёнак?

ўвогуле пакуль ёсць час раю патрэніравацца, пракаціць там 40-50-60-70-80-90-100-110-120-130....1130....кіляметраў... |-))

Катаюся кожны дзень, не хвалюйцеся :)

Цитата сообщения от buzzсосk отправленного 23 Июл, 2009 в 22:29

Цi возьмеце чалавека без вопыту шматдзёнак?

Цитата сообщения от heritage отправленного 23 Июл, 2009 в 21:52

пакуль глядзі маршрут у аттачы

В прошлом году были люди БЕЗ ОПЫТА ПОКАТУШЕК =8O Было им нелегко :o Но самое неимоверное - я и сейчас вижу их на велах :|)